İnsan ilişkilerinin en önemli unsuru olan iletişim yaşlılık döneminde daha da önem kazanmaktadır. Biyolojik, psikolojik ve sosyal değişiklikleri yaşayan yaşlı bireyler hızla değişen dünyada kendilerini ifade etmekte, yaşadıklarını paylaşmakta sıkıntı yaşayabilmektedirler. İletişimde ortaya çıkan kopukluklar yaşlıların iyi olma hallerini olumsuz etkilemektedir. Sadece bakım verenler, aile bireyleri gibi yaşlılarla direkt temasta olanlar değil tüm toplum ve yaşlılarla dolaylı olarak etkileşim halinde olan bir çok kurumun da bu konularda bilgilendirilmeleri gerektiği görüşündeyiz.
Bu nedenle derneğimiz, saha tecrübelerimiz ve kendi deneyimlerimizle harmanladığımız yaşlılarla etkili iletişim, yaşlanma psikolojisi, çatışma ve stress yönetimi, demans farkındalığı konularında eğitimler ve atölye çalışmaları gerçekleştirerek birbirimizi anlamayı ve empatiyi güçlendirmeyi desteklemek ve katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Eğitimler / Atölye Çalışmalarımız

Yaş Dostu Hekaton "Demans için Tasarla"

Derneğimiz, Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi, B4AFC – Business For Aging Friendly Community,  Acıbadem Üniversitesi Mühendislik Kulübü, Acıbadem Üniversitesi – Biodesigncenter işbirliğinde düzenlenen hekaton etkinliğinde Demans Deneyim Atölyesi çalışmasını 50 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirdik.  

Beşiktaş Belediyesi 65+ Yaşam Ofisi

Beşiktaş Belediye bünyesinde çalışan 278 personele “Yaşlılar ile Etkili İletişim ve Yaşlılık Deneyim Atölyesi” çalışmamızı gerçekleştirdik.

Şişli Belediyesi Gerontolojik Hizmetler Birimi

Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Şişli Belediyesi Gerontolojik Hizmetler Biriminin yürüttüğü Sohbet Arkadaşım projesinde yer alan öğrencilere “Yaşlı Bireyler ile Empatik İletişim” eğitimi verdik i ve Demans Simülatörü uygulamamızı deneyimlettirdik. 

Aile Yakınlarına Demans Simülatörü Atölyesi

Bursa’da yaşayan demanslı bireylerin aile yakınları ile biraya geldik, deneyimlerimizi paylaştık ve Demans Simülatörü Atölye çalışmamızı gerçekleştirdik.

Mullen-Lowe Reklam Ajansı Atölye Çalışması

Ajans bünyesinde yaşlılara yönelik projelerde çalışan ekiplere Demans Simulatörü atölye çalışmamazı gerçekleştirdik, yaşlanma ve yaşlılık hakkında bilgilendirme eğitimi verdik.

 

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Gerontoloji Bölümü

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü 4. sınıf öğrencileri ile Geronörodavranış Bilimleri dersinde,  Demans Simulatörü atölye çalışmamızı gerçekleştirdik.